روشهای بهتر زیستن - روح و روان - موسیقی - علوم پزشکی

پیدایش عارضه کبد چرب حاصل تجمع چربی در کبد است و در صورت درمان نشدن کبد چرب، نارسایی کبد پدید می‌آید. لازم به ذکر است ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد جامعه ایران به عارضه کبد چرب مبتلا هستند.

ضعف، سستی، بی‌حالی و آب آوردن شکم از عوارض نارسایی کبد است. این عوامل همگی بر کیفیت زندگی شخص تاثیر گذاشته و مشکلاتی را در روند زندگی به وجود می‌آورند.

چاقی، پرخوری، کم تحرکی، افزایش چربی خون و وجود زمینه‌های بیماری‌های قند و فشار خون بالا را از عوامل اصلی ایجاد عارضه کبد چرب است.

در حال حاضر با افزایش میل افراد جامعه به استفاده از غذاهای آماده (fast food) از یک سو و تغییر الگوهای زندگی به سمت کاهش تحرک و عادات نادرست غذا خوردن از سوی دیگر، باعث ابتلای روزافزون هموطنان به عارضه کبد چرب شده است.

بروز کبد چرب در سنین خاصی از افراد رخ نمی‌دهد، و چاقی به عنوان عامل اصلی بروز این عارضه به شمار می‌رود.

با افزایش چاقی در کودکان، احتمال شیوع عارضه کبد چرب نیز در آنها روز به روز بیشتر می‌شود.

البته باید توجه داشت که احتمال وقوع مرگ و یا از کار افتادن کبد در پی بروز عارضه کبد چرب بسیار نادر است .

راه‌های درمان عارضه کبد چرب تنها انجام ورزش منظم و اصلاح شیوه تغذیه است بو ه افراد مبتلا به کبد چرب توصیه می شود دست کم ۵ بار در هفته و هر بار۲۰ دقیقه پیاده‌روی و یا دوی آهسته انجام دهند.

افراد چاق نیز باید وزن خود را به طور تدریجی کاهش دهند، زیرا کاهش سریع وزن باعث تشدید کبد چرب می‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه 29 آذر1390ساعت 2:47 بعد از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

نخوابیدن به اندازه کافی و یا بد خوابیدن اصلاً خوب نیست. در حقیقت عوارض آن بسیار زیاد است.

شاید برایتان عجیب باشد، ولی بی خوابی به هر دلیلی که باشد، به طرز فوق العاده ای به سلامتی، فعالیت، ایمنی شما آسیب می رساند. برای بی خوابی عوامل بسیاری وجود دارد. استرس های زندگی روزمره می تواند توانایی خوب خوابیدن را تحت الشعاع قرار دهد یا شاید به علت کار و فعالیت زیاد ساعات خواب خود را کاهش دهیم یا ممکن است دچار مشکلات جسمی و روانی باشیم که خواب را مختل کرده و از این که دچار کمبود خواب هستیم نیز کاملاً آگاه نباشیم.

با این حال درک این مسأله بسیار مهم است که بی خوابی غالباً به دلایل اختلالات ناشناخته خواب بروز می کند. بعد از یک خواب معمولی در شب، ممکن است در طول روز احساس خواب آلودگی نمائید یا این که احساس کنید به هیچ وجه سر حال نبوده و نمی توانید فعالیت کنید، اما کاملاً از این که دچار اختلال خواب هستید یا از بی خوابی رنج می برید، آگاه نباشید. ممکن است فکر کنید بی حالی شما فقط به علت استرس کار یا مشکلات باشد یا اینکه اصولاً همیشه همین حالت را دارید و فکر نمی کنید که باید طور دیگری باشید.

این عدم آگاهی، وضعیت را پیچیده تر می کند، زیرا بسیاری از مردم سالیان طولانی بی خوابی یا بدخوابی خود را متوجه نمی شوند. بی خوابی باعث کاهش شدید فعالیت جسمانی و هوشیاری می شود. کاهش خواب شبانه به مدت یک ساعت و نیم فقط به مدت یک شب می تواند باعث کاهش هوشیاری روزانه به میزان 32 درصد شود. کاهش هوشیاری و خواب آلودگی روزانه بیش از حد می تواند حافظه و قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت تفکر و فرآیند دریافت اطلاعات را به شدت کاهش دهد. بی خوابی یا بد خوابی می تواند باعث بی خوابی شریک زندگی شما شده و در نتیجه رابطه صمیمی شما را دچار مشکل کند.

ممکن است کیفیت زندگی کاهش یابد. خواب آلودگی بیش از حد روزانه می تواند باعث عدم تمرکز در هنگام انجام کار شده و در نتیجه موقعیت شغلی شما را به مخاطره افکند. سازمان امنیت ترافیک بزرگراههای آمریکا اعلام کرده است که خواب آلودگی هنگام رانندگی، سالانه باعث حداقل100 هزار تصادف، 71 هزار مورد مجروحیت و 1550 مورد مرگ می شود. گفتنی است اختلالات به وجود آمده در اثر بی خوابی پس از شناسایی عامل و درمان آن بهبود می یابند، مثلاً مشکلات حافظه و یادگیری بهبود یافته و تعداد آسیب ها کاهش می یابد. در دراز مدت، نتایج بالینی اختلالات درمان نشده ناشی از بی خوابی به راستی خطرناک می شوند.

این نتایج با بیماری های بسیار زیاد و جدی همراهند. فشار خون بالا، حمله قلبی، ایست قلبی، سکته مغزی، چاقی، مشکلات روانی از جمله افسردگی و دیگر اختلالات روحی، اختلالات ذهنی، عقب ماندگی در کودکی یا دوران جنینی، آسیب دیدگی در اثر حوادث، پایین آمدن کیفیت زندگی، از دست دادن شریک زندگی از جمله عوارض کم خوابی است، مطالعات نشان می دهد که خطر مرگ در افرادی که کمتر از 6 تا 7 ساعت در شب می خوابند افزایش یافته است. یک تحقیق نیز نشان داده که کاهش زمان خواب خطر مرگ بیشتری نسبت به سیگار کشیدن، فشار خون بالا و بیماری قلبی دارد.

بی خوابی همچنین یکی از عوامل کلیدی مرگ و میر در افراد کهنسال است. بی خوابی همچنین می تواند یکی از عوامل چاقی باشد. دکتر جان وینکلمن مسئول مرکز بهداشت خواب دانشگاه هارواردمی گوید: چیزی که غالب مردم درک نمی کنند، این است که عادت خوب خوابیدن می تواند عاملی در اجرای موفق برنامه کنترل وزن باشد. بیش از 85 نوع اختلال خواب در بیش از 70 میلیون آمریکایی شناسایی شده است. حدود یک سوم آمریکایی ها از عارضه بی خوابی رنج می برند که معمولاً علت 10 درصد آنها توسط معاینات اولیه پزشکان شناخته می شوند.

اختلالات تنفسی مانند خروپف که یکی از دلایل بد خوابی است با وجودی که بسیار رایج است، اما بیشتر علل آن هنوز تشخیص داده نشده و درمان نمی شوند. خروپف مزمن بطور مثال با بیماری قلب و مغز مرتبط است. 45 درصد آمریکایی ها دچار این بیماری ها هستند که نیمی از آنها دچار آپنه خواب نیز هستند. شیوع آپنه خواب نیز با دیابت و آسم مرتبط است. بیش از 20 میلیون آمریکایی 24 درصد مردان و 9 درصد زنان دچار نوعی از آپنه هستند. آپنه خواب همچنین یک عامل اولیه خطر برای فشار خون بالاست، به طوری که فشار خون 40 درصد افراد مبتلا به آپنه اصلاً تشخیص داده نشده و در نتیجه درمان نمی شود.

درمان مؤثر آپنه خواب در افراد مبتلا به فشار خون بالا باعث کاهش قابل توجه خطر سکته مغزی می شود. با افزایش اطلاعات و وجود انواع درمان برای بی خوابی، درد و رنج، بیماری های مختلف مرتبط با بی خوابی، نحوه عمل، تمرکز و حافظه قابل اجتناب هستند. برخی محققان معتقدند باید با همان جدیتی که با تأثیرات اجتماعی مصرف مواد مخدر و الکل مقابله می شود با بی خوابی نیز برخورد شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه 29 آذر1390ساعت 2:42 بعد از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است که باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص می‌شود…..

گوش دادن به آهنگ آرام ‌بخش بدون کلام قبل از خواب و پرهیز از خوردن مایعات زیاد در درمان بی‌خوابی تاثیر دارد.

به گزارش سایت تروتازه به نقل از برنا، امیررضا چمنی متخصص اعصاب و روان اظهار کرد: خواب یک نیاز فیزیولوژیک بدن است که باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی در شخص خواهد شد.

متخصص اعصاب و روان ادامه داد: مرکز تنظیم خواب در ساقه مغز قرار دارد و ما به طور متوسط در شبانه‌روز به ۷ تا ۸ ساعت خواب نیازمندیم؛ به طوری ‌که تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از ۳ ساعت و نیم و بیشتر از ۸‌ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا ۱۵‌درصد افزایش می‌دهد بنابراین کم‌خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند مشکل ساز شوند.

چمنی در ادامه به عوامل کمک‌کننده در تامین بهداشت خواب اشاره کرد و افزود: خوابیدن و بیدار شدن راس یک ساعت معین، استفاده نکردن از رختخواب جهت غذا خوردن، تماشای تلویزیون یا مطالعه می‌تواند شرایط یک خواب خوب را بوجود آورد.

وی افزود: ایجاد فضای مناسب در اتاق خواب همچون ایجاد دما و روشنایی مناسب برای اتاق خواب، مطالعه مطلب غیردرسی یا گوش دادن به آهنگ آرام بخش بدون کلام قبل از خواب، پرهیز از خوردن غذای سنگین یا حتی گرسنگی قبل از خواب نیز می‌تواند به طور قابل توجهی در ایجاد شرایط خواب خوب به ما کمک کند.لازم است حداقل یک ساعت قبل از خواب از تماشای تلویزیون پرهیز شود از خوابیدن و چرت زدن طولانی مدت نیز در طول روز خودداری شود؛ چرا که موجب بی‌خوابی شبانه خواهد شد.

چمنی در ادامه مصرف داروهای موثر بر مغز، مصرف چای و کافئین زیاد، مصرف سیگار و مواد مخدر را از عوامل بروز بی‌خوابی می داند.

این متخصص اعصاب و روان توصیه کرد: چنانچه فرد پس از گذشت نیم ساعت به خواب نرفت، لازم است یک فعالیت آرام بخش مانند مطالعه آزاد انجام دهد و قبل از خواب از مصرف مایعات زیاد خودداری شود.

وی گفت: استفاده از دوش آب گرم در یک تا ۲ ساعت قبل از خواب نیز می‌تواند به خواب رفتن راحت‌تر کمک کند. باید توجه داشت در روزهای تعطیل نباید بیش از یک تا ۲ ساعت زمان خواب به تاخیر بیفتد. از مصرف داروهای خواب‌آور به صورت خودسرانه پرهیز شود؛ چرا که می‌تواند وابستگی به دارو را در فرد بوجود آورد.

خطرات بیخوابی و راه های مقابله :


زياد خوابيدن و كم خوابيدن در شبانه روز مي‌تواند علاوه بر خستگي، كسلي و ملولي در طول ساعات كار عوارض بسيار منفي ديگري نظير مرگ زودرس و چاقي مفرط در پي داشته باشد.
به گفته محققان افراد بهتر است در ساعات شب به‌مدت 6 تا 8 ساعت بخوابند. محققان همچنين مي‌گويند كه بهتر است افراد ساعات 10 تا 12 شب را براي خواب انتخاب كنند و ديرتر به‌خواب نروند زيرا ساعت فيزيكي بدن نيز براي خواب خود را منطبق با اين ساعات مي‌كند.

براي اجتناب از ديرخوابي و كم‌خوابي بايد از خوابيدن و استراحت كردن در ساعات بعد از ظهر پرهيز كرد. تنها توصيه شده است كه افراد درصورت خستگي و نياز، به‌مدت 15 دقيقه و نه بيشتر در ساعات بعدازظهر استراحت كنند.

محققان همچنين مي‌گويند بايد افراد به‌دليل مضرات كم خوابي يا زياد خوابي، در شبانه روز 6 تا 8 ساعت را به خواب اختصاص دهند زيرا تداوم كم‌خوابي يا زيادخوابي مي‌تواند علاوه بر عوارض فيزيولوژيك و چاقي، براي قلب نيز مضر باشد.فرد كم خواب به‌دليل عدم‌استراحت كافي يا در طول روز كسل و بي‌حال يا عصبي است، زيرا خواب همزمان براي استراحت اعضاي بدن و استراحت و تمدد اعصاب بسيار مهم است. در ساعاتي كه فرد به‌خواب مي‌رود قلب نيز به‌دليل تحرك بسيار پايين استراحت كرده و با فشار كمتري جريان خون را به سراسر بدن پمپاژ مي‌كند. كم خوابي و بي‌‌خوابي بر بسياري از سيستم‌هاي بدن تأثيرات منفي مي‌‌گذارند. اين تأثيرات ممكن است فورا خود را نشان دهند يا اينكه در بلندمدت ظاهر شوند.

بررسي‌هاي پژوهشگران نشان داده است كه ميزان عملكرد و دقت افرادي كه براي مدت طولاني هر شب كمتر از 6 ساعت مي‌خوابند، همانند زماني است كه فرد به‌مدت 3 روز متوالي نخوابد.

هر فردي ممكن است در طول دوران زندگي خود با اختلالات خواب مواجه شود و نتواند به هنگام شب به‌سادگي بخوابد اما اين عارضه معمولا كوتاه مدت است و پس از مدتي از بين مي‌رود. به هر حال، طبق تحقيقات اخير، از هر 10 نفر در دنيا يك فرد به اختلالات خواب براي مدت زمان طولاني كه بي‌خوابي مزمن نام دارد مبتلا مي‌شود. بي‌خوابي‌ها بيشتر در سنين بالا و بزرگسالي و همچنين در افراد پرتنش و پراسترس بروز مي‌كند.بروز مشكل براي خوابيدن، بيشتر به‌دنبال بروز فشارهاي عصبي و نگراني‌هاي شديد به‌وجود مي‌آيد.

ديگر عواملي كه اين عارضه را به‌دنبال دارند شامل بيماري‌هاي فيزيكي كه دردهاي شديد را به همراه دارند، سر و صداهاي محيط، كافئين، عوارض ناشي از مصرف برخي داروها، افسردگي و شيفت‌هاي كاري شبانه مي‌شود.اگر شما هم از بي‌خوابي رنج مي‌بريد سعي كنيد هنگام شب به موقع به رختخواب برويد و مانند سايرين، هنگام صبح از خواب بيدار شويد. شما بايد از مصرف محرك‌هايي كه مي‌تواند بي‌خوابي را در شما به‌دنبال داشته باشد خودداري كنيد.

افزايش ميزان نرمش در طول روز، نوشيدن شير گرم پيش از رفتن به رختخواب و مصرف جوشانده گياهاني نظير سنبل‌الطيب و بابونه مي‌تواند به افراد كمك كند تا هنگام شب آسان‌تر به خواب بروند.اگر مي‌خواهيد بي‌خوابي و عوارض ناشي از آن در شما از بين برود بايد عوامل مشكل ساز را هرچه سريع‌تر از خود دور كنيد. براي مثال، سعي كنيد عوامل استرس‌زا را از خود دور كنيد و در آرامش كامل به سر ببريد، همچنين مطمئن شويد كه محل خوابتان كاملا راحت است و مشكلي در آن وجود ندارد. قرص‌هاي خواب نيز مي‌توانند در كوتاه مدت مورد استفاده قرار گيرند و به‌صورت موقت عارضه كم خوابي را در شما درمان كنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 29 آذر1390ساعت 2:39 بعد از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

 دسترسي آسان به تست هاي عملکرد کبد و استفاده وسيع از آن ها موجب افزايش تست هاي غيرطبيعي عمل کبد شده است که برخورد مناسب و صحيح با آن توسط پزشکان لازم مي باشد. تست هاي غيرطبيعي کبد نه تنها در بيماران يافت مي شود، بلکه امروزه با انبوهي از افراد، که به طور اتفاقي در بررسي هاي سالانه و يا در حين انتقال خون و يا توسط سازمان هاي بيمه گر، داراي تست هاي غيرطبيعي هستند روبرو مي باشيم. به طوري که 4-1% افراد سالم جامعه افراد داراي تست هاي غيرطبيعي عملکرد کبد هستند. بنابراين جهت تشخيص سريع تر و صرف هزينه کمتر، نيازمند برخورد صحيح و سيستماتيک با اين افراد هستيم. چنان چه تست هاي بررسي کبد از يک الگوي علمي پيروي نکنند با افزايش موارد مثبت و منفي کاذب همراه شده و هزينه هاي اقتصادي سنگين را تحميل مي کنند ...

برای دریافت اطلاعات بیشتر به این آدرس مراجعه نمایید:

http://www.aftabir.com/health/medicine/therapy/inner_signal_icterus_test.php


+ نوشته شده در  سه شنبه 29 آذر1390ساعت 1:13 قبل از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

هپاتيت C

علائم:

زمانيکه فرد به ويروس هپاتيت C آلوده مي شود معمولاً بدون علامت است.اما بهر حال در حدود 80 درصد افراد، بيماري مزمن شده و امکان آسيب خفيف تا شديد در کبد وجود دارد. اين در مقايسه با ديگر علل ويروس هپاتيت (مانند هپاتيت A) مي باشد که در زمان آلوده شدن فرد مبتلا، بيمار شده و سپس ويروس از بدن پاک مي شود. در مدت زمانيکه ويروس هپاتيت C در کبد است باعث آسيب رساني به کبد شده، ولي دامنه آسيب متغيير بوده و بستگي به توانايي کبد به ترميم بافت خود دارد.

عوارض:

هپاتيت C باعث التهاب مداوم کبد طي سالهاي متمادي مي­شود.  در بعضي از افراد بافت فيبروز در کبد تجمع پيدا

 مي کند که مي تواند پيشروي کرده و باعث سيروز کبدي شود. بيماراني که مبتلا به سيروز کبدي شده اند با خطربروز  عوارض روبرو هستند از آنجائيکه بافت فيبروز باعث کاهش بسياري از عملکرد کبد خواهد شد. يکي از وخيم ترين عوارض سيروز، سرطان کبد مي باشد.

راههاي انتقال:

ويروس هپاتيت C از طريق تماس با خون آلوده انتقال مي يابد. بنابراين، افراد مبتلا به هپايت C بايد از فعاليتهايي که باعث تماس افراد ديگر با خون آنها مي شود پرهيز کنند. اين راههاي انتقال شامل استفاده از مسواک، ناخن گير، قيچي و سوزن مشترک نیز مي باشد.

ويروس از طريق تماس جنسي نيز مي تواند انتقال پيدا کند، اما ريسک آن کمتر از ديگر انواع ويروسها مي باشد. خطر انتقال بين زوجين با يک شريک جنسي متعهد حدود يک در هزار، در سال مي باشد. استفاده از کاندوم ممکن است اين خطر انتقال را کاهش دهد. خطر انتقال ويروس در افرادي که آلوده به ويروس هپاتيت C و HIV مي باشند بالاتر است. گذشته از اين مراقبت از بيماراني که مبتلا به عفونت همزمان HIV و HCV هستند با افرادي که فقط به HCV آلوده هستند فرق مي کند. شما بايد در مورد اينکه آلوده به HIV يا در معرض خطر آلودگي به آن هستيد پزشک خود را مطلع کنيد.

شواهدي دال بر اينکه ويروس هپاتيت C از طريق بوسيدن، بغل کردن، عطسه ، سرفه کردن، غذا و آب  مشترک، ظروف غذاخوري يا ليوان، تماس بدني يا هرگونه تماس ديگر بدون تماس با خون انتقال يابد وجود ندارد.

استفاده روزانه از ماري جوانا باعث وخيم تر شدن بيماري کبدي مي شود. بنابراين افراد مبتلا به HCV بايد از آن پرهيز کنند.

انتقال در زمان بارداري

خطر انتقال هپاتيت C در زمان حاملگي بستگي به تعداد شمارش ويروس در خون شما دارد. در کل، ريسک خطر حدود 6-5 درصد (1 در 20) اما در افرادي که به HIV نيز مبتلا هستند بالاتر است (حدود 12% يا 1 در 8).

عوامل خطر براي پيشرفت:

محققين، گروه بزرگي از بيماران مبتلا به هپاتيت C را مورد مطالعه قرار داده اند  تا ببينند در طول زمان چه اتفاقي براي آنها مي افتد. فقط حدود 20 درصد (1 و 5) در مدت 20 سال بعد از آلوده شدن مبتلا به سيروز مي شوند. اکثر افراد باقي مانده درجاتي از التهاب را در کبد خواهند داشت، اما بدون مقدار قابل توجه بافت فيبروز. محققين سعي کرده اند تا فاکتورهايي که خطر سيروز را در افراد مبتلا به هپاتيت C افزايش مي دهد بشناسند. مهمترين آنها شامل موارد زير مي باشند.

  مصرف الکل

تا کنون مقدار مصرف الکلي که براي افراد مبتلا به هپاتيت C بي ضرر باشد بخوبي شناخته شده نيست. حتي مصرف مقدار کمي الکل توسط افراد مبتلا به هپاتيت C، خطر ابتلا به سيروز را افزايش مي دهد. 

التهاب کبد :
بهترين تست بيوپسي کبد است، که نمونه ظريفي از بافت کبد  گرفته شده و زير ميکروسکوپ ديده مي شود. بيوپسي کبد معمولاً بعنوان اعمال تشخيصي سرپايي انجام مي شود. شما بايد در مورد اينکه در مورد شما بيوپسي کبد لازم است يا خير با پزشک خود مشورت کنيد.

پزشک معالج شما دو آزمايش خوني ديگر که جهت تعيين بهترين درمان و مونيتورينگ درمان شما کمک کننده خواهد بود انجام خواهد داد.

-      آزمايش شمارش ويروس هپاتيت C، که تعداد ويروس موجود در خون شما را اندازه گيري مي کند.

-      آزمايش تشخيص ژنوتيپ  ويروس هپاتيت C ، که تعيين کننده نوع ويروس مي باشد. (اکثر افراد مبتلا در آمريکا، نوع 1 ويروس را در بدن خود دارند). 

 

اقدامات مراقبت از خود

پرهيز از الکل بهترين راه براي جلوگيري از آسيب بيشتر به کبد مي باشد. بعلاوه همه افراد آلوده به هپاتيت C بايد واکسن هپاتيت C,B را تزريق کنند، مگر آنکه بدن آنها ايمن باشد. واکسن پنوموکوک بايد هر 5 سال تزريق شود درحاليکه واکسن آنفلونزا بايد هر سال همراه واکسيناسيون روتين تزريق گردد. واکسيناسيون روتين شامل واکسن ديفتري و کزاز هر ده سال يکبار مي­باشد.

 

تدابير بلند مدت:

افراد مبتلا به سيروز بايد تحت غربالگري منظم براي کانسر هپاتوسلولار قرارگيرند، که بطور تيپيک هر سال يا هر دو سال سونوگرافي و تست خوني (سطح آلفافيتوپروتئين) انجام مي شود.

آندوسکوپي دستگاه گوارش فوقاني  نيز ممکن است انجام شود.

تغذيه

رژيم غذايي خاصي که عاقبت بيماران مبتلا به هپاتيت C را بهبود بخشد شناسايي نشده است.

ورزش براي سلامتي مفيد است و توصيه  به انجام آن مي شود، اما بر روي ويروس بي اثر است. 

 

 داروهاي نيازمند به نسخه و بي نياز به نسخه

متابوليزم بسياري از داروها توسط کبد صورت مي­گيرد. بنابراين بهتر است قبل از شروع داروهاي جديد با پزشک خود يا داروساز مشورت کنيد. بعنوان يک قاعده کلي، اکثر داروها براي بيمار مبتلا به هپاتيت C بي ضرر هستند مگر اينکه کبد شما مبتلا به فيبروز شده باشد.

استامينوفن يک استثناء مي باشد. حداکثر در شبانه روز نبايد بيشتر از 2000 ميلي گرم يا 2 گرم (دوزهاي منقسم) استامينوفن مصرف کرد.

 

داروهاي گياهي

اگر چه داروهاي گياهي بسياري براي درمان هپاتيت C تبليغ مي شوند (خصوصاً در اينترنت)، هيچکدام باعث بهبودي اين بيماري نشده است. بعلاوه بعضي از اين داروهاي گياهي براي کبد بسيار سمي هستند (به کبد آسيب جدي مي رسانند).

 

 درمان:

هدف از درمان بيماران مبتلا به هپاتيت C جلوگيري از پيشرفت بيماري کبدي مي باشد. همانطور که قبلاً گفته شد حدود 20 درصد افراد در عرض 20 سال بعد از ابتلا به عفونت به سيروز کبدي مبتلا خواهند شد. از اينرو در افراد جوان مبتلا به هپاتيت C شانس اينکه به سيروز کبدي و عوارض آن مبتلا شوند بيشتر است. متاسفانه پيش بيني دقيق اين مسئله که در کدام فرد، بيماري پيشرفت خواهد کرد ميسر نيست.

در حال حاضر، اکثر بيماران با داروهاي پگ اينترفرون و ريباويرين درمان مي شوند. بدليل عوارض دارويي اين داروها، درمان آسان نيست. شايعترين عوارض دارويي، علائم شبيه آنفلونزا و خستگي مي اشند.

در طول درمان شمارش ويروس در خون (شمارش ويروسي خوانده مي شود)  با هدف حذف کامل ويروس چک خواهد شد. در افرادي که به درمان پاسخ نمي دهند ممکن است دارو زودتر از موعد قطع گردد، در غير اينصورت درمان بسته به نوع ويروس  براي 12-6 ماه ادامه مي يابد.

  بهبودي:

شانس درمان تا حدودي بستگي به نوع ويروس هپاتيت C دارد اما رويهم رفته شانس براي شايعترين نوع ژنوتيپ (ژنوتيپ 1) حدود 50-40 درصد است. بهترين شانس درمان (حدود 80 درصد يا بيشتر) براي ژنوتيپ هاي 2 و 3 وجود دارد. طول مدت درمان براي ژنوتيپ 1، 48 هفته و ژنوتيپ 2 و 3 معمولاً 24 هفته مي باشد.

بيماران بايد مدت 6 ماه بعد از کامل شدن درمان صبر کنند زيرا عود بيماري بعد از قطع درمان در 25 تا 30 درصد موارد امکانپذير است. غايب بودن ويروس براي مدت بيشتر از 6 ماه پس از قطع درمان ، نشانه درمان است. مطالعات پيگيري اين بيماران نشان داده که اثري از ويروس در خون يا کبد در طول مدت 10 سال ديده نشده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه 29 آذر1390ساعت 1:6 قبل از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

آنزیم های کبدی
اولین گام در تشخیص آسیب کبدی انجام آزمایش ساده خون است که حضور آنزیم  های کبدی مشخص را در نشان می دهد. تحت شرایط عادی این آنزیم ها درون سلول های کبدی وجود دارند اما زمانی که کبد آسیب می بیند این آنزیم ها وارد جریان خون می شوند.

حساس ترین و پر مصرف ترین آنزیم های تشخیصی کبد، آمینوترانسفرازها هستند. آن ها آسپارتات آمینوترانسفراز (SGOT یا AST) و آلانین آمینوترانسفراز (SGPT یا ALT) هستند. این آنزیم ها بطور معمول داخل سلول های کبدی قرار دارند زمانی که کبد دچار آسیب می شود سلول های کبدی آنزیم ها را وارد جریان خون می کنند، بالارفتن سطح آنزیم ها در خون نشانه آسیب کبدی است.

آمینوترانسفرازها چه هستند؟

آمینوترانسفرازها باعث کاتالیز واکنش های شیمیایی در سلول ها می شوند که در آن گروه آمین از یک مولکول دهنده به مولکول گیرنده منتقل می گردد. به همین دلیل به آن ها آمینوترانسفراز گفته می شود. واژه های پزشکی در خصوص این آنزیم ها می تواند گاهی گیج کننده باشد. نام دیگر آمینوترانسفرازها، ترانس آمیناز است. آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز(AST) نیز به نام ترانس آمینازاگزالواستیک سرم (SGOT) نیز نامیده می شود و آلانین آمینوترانسنفراز(ALT) نیز به نام ترانس آمینازپیرویک گلوتامیک سرم(SGPT) مشهور است. بطور خلاصه SGOT= AST و SGPT= ALTاست.

بطور طبیعی آمینوترانسفرازها در کجا قرار دارند؟

(S(SGOT) AST بطور طبیعی در انواع مختلف بافت ها از قبیل کبد، قلب، ماهیچه، کلیه و مغز قرار دارد. این آنزیم در زمان آسیب به هر کدام از این بافت ها وارد خون می شود. برای مثال میزان غلظت سرمی آن در هنگام حمله های قلبی و مشکلات ماهیچه ای افزایش می یابد.

قسمت عمده ی ((S(SGPT)  ALTبرعکس AST بطور طبیعی آن در کبد یافت می شود. اگر چه نمی توان گفت که این آنزیم منحصراً در کبد قرار دارد اما کبد جایی است که در برگیرنده بیشترین غلظت این آنزیم است. این آنزیم در نتیجه آسیب کبدی وارد خون می گردد، بنابراین نسبتاً از این آنزیم بعنوان شناساگر ویژه موقعیت کبدی استفاده می شود.

میزان طبیعی AST و ALT چه اندازه هستند؟

میزان طبیعی (S(SGOT) AST ، ۵ تا ۴۰ واحد در هر لیتر سرم است (بخش مایع خون) و میزان طبیعی(S(SGPT)  ALT7تا۶۵ واحد در هر لیتر سرم است.

بالارفتن میزان AST و ALT به چه معناست؟

(S(SGOT) AST و(S(SGPT)  ALTنشانگرهای حساس در انواع مختلف بیماری های کبدی هستند. اما سطح بالاتر از حد معمول این آنزیم های کبدی نباید به طور خودکار با آسیب کبدی برابر دانسته شود. آن ها ممکن است نشانه مشکلات کبدی باشند یا نباشند. تفسیر سطح بالای AST وALT بستگی به همه نشانه های بالینی دارد. بنابراین بهترین کار این است که این موارد توسط پزشک ارزیابی گردند. سطح دقیق این آنزیم ها دقیقاً به میزان آسیب کبدی و تشخیص بیماری، بستگی ندارد. بنابراین سطح دقیق  (S(SGOT) AST و(S(SGPT)  ALTنمی تواند معین کننده درجه بیماری کبدی یا پیشگویی آن در آینده باشد. برای مثال بیماران با هپاتیتA ویروسی حاد ممکن است سطح بالایی از AST و ALT را نشان دهند (گاهگاهی هزاران واحد در لیتر). اما بیشتر بیماران با هپاتیتA ویروسی کاملاً بهبود می یابند بدون اینکه بیماری در وجود آنها باقی بماند. بر خلاف هپاتیت A ویروسی، بیماران دارای عفونت هپاتیتC مزمن بطور عادی فقط مقداری جزئی افزایش در سطح آنزیم های ALT و  AST دارند. با این وجود بعضی از این بیماران ممکن است بیماری مزمنی از قبیل هپاتیت مزمن و سیروز کبد را تا آخر عمر به همراه داشته باشند.

چه بیماری های کبدی باعث ایجاد میزان غیر طبیعی آمینوترانسفرازها می شود؟

بالاترین میزان ALT و  AST به علت مرگ گسترده سلول های کبدی (نکروز گسترده کبد) ایجاد می گردد. این حالت در شرایطی مانند هپاتیتA ویروسی حاد یا B و آسیب کبدی مشخص بر اثر سمیت ناشی از دوز بیش از حد استامینوفن، ایجاد می شود. این حالت هم چنین در زمانی بوجود می آید که کبد بخاطر عدم حضور اکسیژن و مواد غذایی دچار شوک طولانی مدت می گردد. سطح سرمی ALT و  AST در چنین شرایطی از ۱۰برابر حالت عادی تا هزاران واحد در لیتر متغیر است.

افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی معمولاً اتفاق می افتد. آن ها معمولاً بصورت غیر قابل انتظار در آزمون های روتین خونی علی رغم سلامت فرد شناسایی می گردند. سطح ALT و  AST در چنین شرایطی معمولاً بین ۲برابر حالت عادی تا چندین صد واحد در لیتر متغیر است. معمول ترین حالت افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی، کبد چرب است. در ایالات متحده آمریکا شایع ترین علت ایجاد کبد چرب استفاده نابجا از الکل است. سایر دلایل کبد چرب شامل دیابت ملیتوس و چاقی هستند هپاتیتC مزمن هم چنین یکی از مهم ترین دلایل ایجاد افزایش خفیف تا متوسط آنزیم های کبدی ست.

چه داروهایی باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آمینوترانسفرازها می گردند؟

گروهی از داروها که می توانند باعث ایجاد سطح غیرطبیعی آنزیم ها گردند شامل موارد زیر هستند:
·   داروهایی که برای کاهش درد استفاده می شوند مانند آسپرین، استامینوفنTynlenol، ایبوپروفن(motrin,Advil)، ناپروکسن(Narosyn)، دیکلوفناک ( Voltaren)  و فنیل بوتازون(Butazolidine)
·   داروهای ضد صرع شامل فنی توئین(Di lantin)، الرپروئیک اسید، کاربامازپین(Tegretol) و فنوباربیتال.
·   آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها، سولفونامیدها، ایزونیازید(INH)، سولفا متوکسازول، تری متوپریم، نیتروفورانتوئین و …
·   داروهای پایین آورنده کلسترول شامل استاتین ها(Lipitor,Pravachol,Mevacorو…) و نیاسین
·   داروهای ضد افسردگی شامل سه حلقه ای ها

سطح غیر طبیعی ایجاد شده آنزیم های کبدی معمولاً هفته ها و ماه ها پس از قطع دارو به حالت طبیعی باز می گردند.

موارد سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی چه هستند؟

نادرترین دلایل ایجاد غیر طبیعی آنزیم های کبدی در ایالات متحده آمریکا شامل هپاتیتB مزمن، هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، کمبود  Alpha-1-antitrypsin، بیماری سلیاک،بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و التهاب هپاتیت اتوایمون است.
هپاتیتB می تواند باعث ایجاد بیماری کبدی مزمن با تغییر غیر طبیعی مداوم در آنزیم های کبدی گردد، اگر چه این حالت به اندازه هپاتیتC معمول و شایع نیست.
هماکروماتوزیس اختلالی ژنتیکی است که در آن جذب بیش از حد آهن اتفاق می افتدو همین امر منجر به تجمع آهن در کبد، التهاب ، زخم و اسکار کبد می گردد.
بیماری ویلسون ؛ بیماری ارثی بوده که به دلیل تجمع بیش از حد مس در بافت های مختلف از قبیل کبد و مغز ایجاد می شود. وجود مس در کبد می تواند منجر به التهاب مزمن کبد شده در حالی که تجمع این عنصر در مغز منجر به مشکلات روانی و حرکتی می شود.
کمبود Alpha-1-antitrypsin اختلالی ارثی بوده که در آن کمبود glycoprotein (مجموعه پروتئین کربوهیدرات) که alpha-1-antitrypsin نامیده می شود منجر به بیماری ریوی مزمن(emphysema ) و بیماری کبدی می گردد.
التهاب کبد اتوایمون در نتیجه آسیب کبدی ایجاد می شود که به دلیل آنتی بادی های خود بدن و حمله آن به کبد صورت می پذیرد.
بیماری سلیاک بیماری مربوط به روده کوچک است که در آن بیمار به گلوتن حساسیت داشته و همین امر باعث ایجاد گاز، نفخ، اسهال و در موارد پیشرفته باعث سوء تغذیه می گردد. بیماران مبتلا به این بیماری هم چنین می توانند دارای سطوح غیرطبیعی آنزیم های ALT و  AST در خونشان باشند.
بیماری کرون و کولیت اولسراتیو در نتیجه التهاب مزمن روده ها ایجاد می گردد. در این بیماران التهاب کبد یا مجاری صفراوی (primary sclerosing cholangitis) نیز می تواند ایجاد گردد که در نتیجه آن تست های کبدی غیر طبیعی می شوند.

سطح غیر طبیعی آنزیم ها بندرت می تواند یکی از نشانه های سرطان کبد باشد. سرطانی که از سلول های کبدی  ایجاد می شود hepatocellularcarcinoma یا hepatoma نامیده می شود . سرطانی که از سایر ارگان ها(همانند کولون، پانکراس، معده و…) به کبد پخش می شودmetastatic malignancies نامیده می شود.

افراد سالم چگونه از نظر میزان افزایش آمینوترانسفرازها ارزیابی می گردند؟

ارزیابی افراد سالم با آنزیم های غیر طبیعی، باید بصورت فردی صورت پذیرد. پزشک ممکن است نتایج آزمون های قدیمی را به منظور مقایسه با آزمون جدید درخواست نماید. اگر آزمون های قدیمی وجود نداشته باشند پزشک ممکن است آزمون خون را در هفته یا ماه های بعد به منظور بررسی این موضوع که آیا این سطح غیر طبیعی مداوم یا خیر، تکرار نماید. پزشک عوامل خطر بیماری هپاتیت B یا  C که شامل است  موارد جنسی، تاریخچه انتقال خون، استفاده از داروهای تزریقی و قرارگیری در برابر محصولات خونی هستند ارزیابی می کند. تاریخچه خانوادگی از بیماری کبدی ممکن است باعث افزایش بیماری های توارثی از قبیل هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون یا کمبود alpha-1-antitrypsin شود.
الگوی غیرطبیعی آنزیم کبدی می تواند شواهد مفیدی را در ایجاد بیماری کبدی فراهم نماید. برای مثال اکثر بیماران با بیماری کبد الکلی دارای سطح آنزیم های غیر طبیعی هستند که البته این افزایش به اندازه افزایش در هپاتیت ویروسی حاد نیست. در کبد الکلی میزان AST بیشتر از ALT بوده و اندازه آن معمولاً زیر ۳۰۰ واحد در لیتر و میزان ALT معمولاً زیر ۱۰۰واحد در لیتر است.
اگر الکل یا دارو مسئول غیر طبیعی آنزیم های کبدی باشد در صورت قطع مصرف آنها(تحت نظارت پزشک)  هفته ها یا ماه ها بعدسطح آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی باز می گردد. اگر چاقی مسئول ایجاد کبد چرب باشد کاهش وزن به میزان ۵ تا ۱۰ درصد منجر به بازگشت آنزیم ها به سطح عادی و طبیعی می شود.
اگر سطح غیر طبیعی آنزیم ها علی رغم قطع الکل، کاهش وزن و قطع دارویی همچنان ادامه یابد آزمون های خونی انجام شده می تواند به تشخیص روند درمانی کمک نماید. خون می تواند از نظر حضور ویروس هپاتیت B  وC و آنتی بادی های مربوط به آنها ارزیابی گردد. سطح آهن خون، آهن اشباع شده و فریتین(میزان آهنی که در بدن ذخیره شده است) معمولاً در بیماران مبتلا به هماکروماتوزیس افزایش می یابد. سطح خونی ماده ای به نام Ceruloplasmin معمولاً در بیماران مبتلا به ویلسون کاهش می یابد. سطح خونی آنتی بادی های مشخص (آنتی نوکلئار آنتی بادی یا ANA، آنتی بادی ماهیچه ای anti-smoth و آنتی بادی ضد کبدی و آنتی بادی میکروزوم کلیه) در بیماران مبتلا به التهاب هپاتیت اتوایمون افزایش می یابد. بیوپسی از کبد روشی است که در آن سوزن از طریق پوست وارد قسمت راست بالای شکم می شود و لایه نازکی از بافت کبدی به منظور آزمایش زیر میکروسکوپ برداشته می شود. البته این روش برای تمام افراد دارای سطح آنزیم کبدی غیرطبیعی ضروری نیست.
پزشک معمولاً این روش را در موارد زیر توصیه می کند اگر ۱) اطلاعات بدست آمده از بیوپسی احتمالاً در برنامه ریزی درمانی کمک کننده باشد. ۲) پزشک نیازمند دانستن اندازه و وخامت آسیب و التهاب کبدی باشدو ۳) به منظور ارزیابی تاثیر درمانی.

بیوپسی از کبد مناسب ترین روش در تأیید تشخیص شرایطی است که مستعد درمان است. بیماری های کبدی که بالقوه قابل درمان هستند شامل هپاتیتB و C هماکروماتوزیس، بیماری ویلسون، التهاب هپاتیت اتوایمون و کمبود alpha-1-antitrypsin هستند.

کنترل کردن سطوح آمینوترانسفرازها چگونه است؟

مساله بسیار مهم این است که آزمون های دوره ای AST (SGOT) وALT (SGPT) باید در طول زمان انجام شود. تا سطح سرمی افزایش یافته، ثابت مانده یا پایین آمده است، مشخص شود. برای مثال، بیماران تحت درمان با بیماری هپاتیتC مزمن از نظر آزمون های آنزیمی دوره ای باید ارزیابی شوند. هرگونه پاسخ به درمان باعث کاهش آنزیم های کبدی به سطح طبیعی یا نزدیک سطح طبیعی می شوند، بیماران مبتلا به هپاتیتC که پس از اتمام دوره درمان بیماری شان دوباره عود می کند معمولاً سطح غیر طبیعی آنزیم های کبدی را نشان می دهند.

سایر آنزیم های کبدی چگونه هستند؟

جدا از آنزیم های AST وALT سایر آنزیم ها شامل آلکالین فسفات،۵¢-nucleotidase و گاماگلوتامیل ترانس پپتیداز(GGT) هستند که اغلب به منظور تشخیص بیماری های کبدی ارزیابی می شوند.
ما توجه و دقت خود را به آنزیم های AST وALT محدود نموده ایم زیرا این آنزیم ها از نظر بیوشیمیایی به یکدیگر وابسته بوده و بسیار مهم هستند. این دو آنزیم در رده مهمترین آنزیم های کبدی قرار گرفته اند.
+ نوشته شده در  سه شنبه 29 آذر1390ساعت 0:51 قبل از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

با کمک برخی از آزمایش های خون می توان به نقص عملکردی وجود التهاب و بیماری های کبدی پی برد.

از جمله تست هایی که برای تعیین نقص عملکرد کبد بکار میرود میتوان به اندازه گیری بیلی روبین Bilirubin خون، آلبومین Albumin و (Prothrombin time(PT یا (INR) اشاره کرد.

تست های آنزیم های کبدی هم شامل :

ALT (SGPT) ،AST (SGOT)  و (AP (Alkaline Phosphatase میباشند.

افزایش در ALT و AST میتواند نمایانگر احتمال تخریب کبد و افزایش AP (آلکالین فسفاتاز) نیز نشاندهنده احتمال وجود انسداد در مجاری صفراوی باشد.

به کمک این آزمایشات میتوانیم به برخی از بیماری های مزمن کبدی مانند هپاتیت C پی ببریم. بالا بودن آنزیم های کبدی به مدت بیش از ۶ ماه یکی از علایم ابتلا به هپاتیتC میباشد. البته در مواردی مثل چاقی، هپاتیت B، ابتلا به هپاتیت اتو ایمیون، استفاده از برخی دارو ها و مصرف طولانی مدت الکل هم در افزایش آنزیم های کبدی مؤثر است.

***************************************************************************

 

آیا کبد شما سالم است؟

 

به پرسش های زیر لطفن با آری یا خیر، جواب دهید!

 

۱. اغلب اوقات بدون علت مشخصی خسته هستید؟

۲. اغلب اوقات آنقدر زیاد می خورید که بعد از آن دچار بی خوابی می شوید؟

۳. گاهی دچار درد و احساس خواب رفتن در سمت راست دنده های خود می شوید؟

۴. آیا رنگ مد فوع شما تغییر کرده؟

۵. مجموع چربی خون شما بیش از ۲۰۰ میلی گرم شده است؟

۶. آیا این اواخر، داروهای قوی مصرف کرده اید؟

۷. آیا رنگ پوست و سفیدی چشم شما متمایل به قرمز یا زرد شده؟

۸. آیا این روزها در هضم چربی دچار مشکل شده اید؟

۹. آیا روزانه نیم لیتر شراب و یا یک لیتر آب جو می نوشید؟

۱۰. آیا قبلن دچار عفونت کبد شده اید؟

 

نتیجه گیری:

 

اگر تعداد جواب آری شما؛

 

بین ۰ تا ۲ بار باشد، کبد شما در وضعیت عالی است.

توجه داشته باشید، اگر به یکی از سؤالات ۳،۴،۸ و ۹ جواب آری داده اید، نزد

پزشک بروید.

 

بین ۳ تا ۵ بار باشد، کبد شما دچار پر کاری شده. بعنوان مثال در تغییر رنگ

سفیدی چشم به زرد، با انجام آزمایش خون ، مسئله برای شما روشن می شود.

 

۶ بار یا بیشتر باشد، حتمن نزد پزشک متخصص بروید.

بیمای کبد می تواند ، مشکلات جبران ناپذیری بدنبال داشته باشد.

 

چند توصیه مفید:

 

قبل از مسافرت به مناطق جنوبی اروپا، بهتر است واکسن ضد هپاتیت A , ضد هپاتیت B

بزنید.

بهتر است شام را قبل از ساعت ۷ و تا جایی که امکان دارد کم چربی بخورید .

کار کبد در شب کمتر شده و بهترین غذا برای شام، مواد نشاسته ای است چون سریع

هضم می شوند.

کپک و آلودگی بر روی مواد غذایی به شدت سمی هستند و موجب آسیب کبد می شوند.

سریعن مواد غذایی مشکوک به فاسد بودن را دور بریزید.

+ نوشته شده در  سه شنبه 29 آذر1390ساعت 0:46 قبل از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

www . music medical . blog fa .com

با درود و عرض ادب و احترام به شما پژوهشگر و میهمان گرامی این وبلاگ

جهت بهره برداری از آدرس نوشته شده بالا آدرس را بدون فاصله  وارد نمایید.

سپاسگزارم

+ نوشته شده در  یکشنبه 13 آذر1390ساعت 10:12 قبل از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  | 

سلام

بطور حتم تا به امروز چندین و چند بار به مطب دندانپزشک مراجعه کرد ه اید.

یکی از سوالاتی که دوستان و علاقه مندان به تحقیق و پژوهش از بنده می پرسند این است که ماده ای بنام آمالگام چیست ؟

در این اولین بخش بطور خلاصه پاسخ این عزیزان را میدهم و در قسمتهای بعدی بطور کلی مطالب را بررسی می نماییم .

آمالگام :

     آمالگام قدیمی ترین ماده پرکننده دندان می باشد که هنوز هم مورد استفاده بوده و کارآیی زیادی دارد. اولین آمالگام در اوائل قرن نوزدهم (سال 1819) به دندانپزشکی عرضه شد. آمالگام های اولیه را از سوهان نمودن سکه های نقره و مخلوط کردن آنها با جیوه بدست می آوردند.

 

ترکیب آمالگام چیست؟
    
پودر آمالگام آلیاژی عمدتاً متشکل از نقره، مس و قلع می باشد که بیشترین درصد مواد متشکله آن نقره می باشد. در مطب های دندانپزشکی این پودر با جیوه مخلوط شده و بصورت آلیاژ آمالگام مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مزایای آمالگام چیست؟
    
با توجه به حدود دو قرن استفاده از این مواد، آمالگام به عنوان یکی از بهترین مواد ترمیمی شناخته شده می باشد. مقاومت آمالگام در برابر فشارهای سنگین جویدن زیاد می باشد. بعد از اختلاط پودر آمالگام با جیوه، بصورت خمیری درآمده که براحتی در حفرات دندان تراش خورده گذاشته شده و سپس سخت می گردد. بنابراین کاربرد راحت آن یک امتیاز محسوب می گردد و با توجه به کوتاهی زمان کار، هزینه آن از کامپوزیت ها (مواد ترمیمی همرنگ دندان) کمتر می باشد.

 

آیا جیوه موجود در آمالگام سمی است؟
    
فلز جیوه و بخار جیوه و ترکیبات آلی آن دارای سمیت زیادی بوده و برای انسان ضرر دارد، ولی جیوه موجود در آمالگام بصورت ترکیب معدنی آن می باشد که دارای سمیت بسیار کمتری نسبت به بقیه حالات جیوه می باشد و تحقیقات نشان داده است که مقدار جیوه ای که از اشخاصی که متوسط 8 عدد پرکردگی آمالگام داشته اند متصاعد می شود کمتر از حد مجاز جیوه ای است که کارگران معادن جیوه می توانند دریافت کنند.

 

معایب آمالگام چیست؟
    
آمالگام همرنگ دندان نبوده و به رنگ فلز می باشد، ضمناً نیاز به زمانی نسبتاً طولانی (تا چند ساعت) برای سخت شدن دارد و به دلیل ماهیت فلزی عایق حرارتی و الکتریکی نمی باشد.

 

علت تغییر رنگ بعضی از پرکردگی های آمالگام چیست؟ 
    
ترکیبات نقره موجود در آمالگام مستعد تغییر رنگ بوده، بخصوص در تماس با مواد غذایی سولفوردار مانند تخم مرغ، رنگ آن مقداری تیره می گردد که با توجه به اینکه دندانهای خلفی با آن پر می شوند و دیده نمی شوند جای نگرانی وجود ندارد.

 

علت اینکه گاهی با کشیدن زرورق پوشش شکلات و سیگار بر پرکردگی آمالگام، دندان تحریک میگردد چیست؟
    
تماس دو فلز نا متجانس در دهان در مجاورت بزاق ایجاد یک جریان الکتریکی گذرا می کند که گالوانیک نام دارد. تماس قاشق مسی یا زرورق آلومینیومی با پرکردگی آمالگام ممکن است این جریان الکتریکی را بوجود آورد ولی با قاشق های استیل این حالت یا اتفاق نمی افتد و یا کمتراست و در کل نباید نگران بود.

 

چرا بعضی از پرکردگی ها می شکنند و یا خالی می شوند؟
    
دندانی که ترمیم می گردد مسلماً مثل حالت اولی که سالم و دست نخورده و بدون پوسیدگی بوده مقاومت ندارد و همانند چینی بند زده شده است و احتیاج به مراقبت بیشتری دارد. ضمناً به دلیل اینکه آمالگام به دندان نمی چسبند نیاز به حفره گیردار دارد. رعایت بهداشت دهان ودندان و دستوراتی که دندانپزشک می دهداز موارد شکست می کاهد. عدم رعایت موازین بهداشتی و توصیه های مراقبتی باعث عود پوسیدگی در نسج دندانی باقیمانده می شود. علاوه بر این فشارهای زیاد سیستم جونده، رفتن یک جسم سخت مثل سنگ روی پرکردگی به هنگام غذا خوردن و ضعیف بودن دیواره های حفره سبب ساز می باشند. مقدار نسج باقیمانده، وسعت و عمق حفره، محل آن و دندان درگیر نیز از مواردی هستند که در دوام و عمر دندان ترمیم شده دخالت دارند.

 

از پرکردگی های آمالگام چگونه باید مراقبت کرد؟
    
عمده سختی آمالگام در ساعت اول بعد از ترمیم ایجاد می گردد. بعد از پر کردن دندان با آمالگام بهتر است تا چند ساعت غذایی خورده نشود. روز اول با سمتی از دهان که دندان پر شده، عمل جویدن غذا صورت نگیرد. در صورت احساس بلند بودن پر کردگی در اولین فرصت برای کوتاه کردن آن به مطب مراجعه شود. در روز اول پر کردن دندان با آمالگام بهتر است از غذاهای نرم استفاده شود. از روز بعد جویدن عادی موردی ندارد.

 

آیا آمالگام دندانی بی خطر است؟
    
بله، آمالگام به مدت بیش ازصد سال است که در سراسر دنیا برای ترمیم دندان استفاده می شود و مطالعات هرگونه ارتباط بین ترمیم های آمالگام و مشکلات پزشکی را رد کرده اند. به همین دلیل آمالگام هنوز یک ماده بی خطر برای بیماران دندانپزشکی محسوب می شود.

 

آیا ممکن است کسی نسبت به آمالگام، واکنش آلرژیک نشان دهد؟
    
تعداد بسیار کمی از افراد نسبت به ترمیم های آمالگام آلرژیک هستند و تا به حال کمتر از 100 مورد گزارش شده است. در این موارد نادر، جیوه، پاسخ آلرژیک را برانگیخته است و علائم آلرژی به آمالگام مشابه سایر آلرژیهای پوستی بوده است. اغلب بیماران آلرژیک نسبت به آمالگام، تاریخچه پزشکی یا فامیلی آلرژی به فلزات را دارند. اگر وجود آلرژی قطعی باشد، ترمیمهای دیگری باید استفاده شود.

 

آیا درست است که در سایر کشورها، استفاده از آمالگام ممنوع شده است؟
    
خیر- گزارشات نادرست محدودیت استفاده از آمالگام را در تعدادی کشورها با ممنوعیت کلی آن اشتباه کرده اند. در حال حاضر، دندانپزشکان در سراسر دنیا از آمالگامهای دندانی استفاده می کنند تا دندانهای پوسیده را ترمیم کنند. مطالعات نیز هیچ ارتباطی بین ترمیمهای آمالگام و مشکلات پزشکی نیافته اند

 

+ نوشته شده در  یکشنبه 13 آذر1390ساعت 10:7 قبل از ظهر  توسط شهاب ناظرفصیحی  |